مجموعه آلوورا شما را به خرید بهترین محصولات آلوورا دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

قیمت برگ آلوئه ورا اصل

آنچه در این مقاله می خوانید...

آلوئه ورا چه گیاهی است؟مقایسه آلوئه ورا غیرخوراکی و خوراکینوع آلوئه ورا خوراکی و درمانینوع آلوئه ورا غیرخوراکی و تزئینیکشتگاه آلوئه ورا کدام کشور است ؟ویژگی های برگ آلوئه ورا طبیعیروش های نگهداری از برگ آلوئه ورامیزان تولید برگ آلوئه ورا اصل در ایرانقیمت فروش برگ آلوئه ورا طبیعی ارزان

برگ آلوئه ورا اصل دارای خواص و ویژگی های درمانی و خوراکی بسیاری است که امروزه به دلیل افزایش بالا رفتن سطح آگاهی مردم از این محصول و همچنین افزایش نیاز صنایع به منظور استفاده در تولیدات خود افزایش یافته است.

قیمت این نوع از برگهای دارویی ارزشمند، با دقت به ویژگی های بی نظیر گیاه بسیار مقرون به صرفه است و تمامی افراد می توانند از آن استفاده کنند.

قیمت برگ آلوئه ورا اصل

آلوئه ورا چه گیاهی است؟

آلوئه ورا چه گیاهی است؟آلوئه ورا در واقع گیاهی از گونه زنبق با شکل ظاهر بوته مانند و انبوه، پر طراوت، شاداب، همیشه سبز با ارتفاع تقریبی ۶۰ سانتی متر.  این گیاه دارای یک ساقه چوبی کوتاه با ضخامت ۵ تا ۱۰ سانتی متر نیز می باشد. شکل ظاهری برگ های این گیاه مانند نیزه است که مستقیما به محور ساقه متصل شده اند.

این گیاه که بیشتر ظاهری شبیه کاکتوس دارد برای این که بتواند به آب های موجود در خاک های سطحی دسترسی داشته باشد بیشتر ریشه های آن به صورت افقی گسترش پیدا می کند. به طور کلی می توان گفت که سیستم ریشه ای این گیاه به صورتی است که باعث بالا توانایی این گیاه به منظور جمع آوری نمودن مواد غذایی و آب از محیط پیرامون خود می باشد.

برای تکثیر نمودن این گیاه از سه روش پاجوش، کاشت بافت و یا بذر استفاده می شود. در ادامه به صورت اختصار این روش ها را بیان خواهد شد.

 1.  پاجوش
  گیاه آلوئه ورا در طول هر شش ماه ۱۰ پاجوش بر روی ریشه ها و یا مابین برگ های خشکیده و بوته خود ایجاد می کند، که در این روش تکثیر تغییر ژنتیکی و یا کم شدن میزان خواص آن بسیار نادر می باشد و گیاهان همسانی تولید می شوند.
 2. کاشت بذر
  در تکثیر گیاه به این روش، سرعت تولید گیاه بسیار کم می باشد به صورتی که گیاهان همسانی نیز تولید نمی گردند.
 3. کاشت بافت
  در این روش با به دست آوردن سلول های بنیادی و تمایز آن ها امکان تولید گیاه کامل وجود دارد.

مقایسه آلوئه ورا غیرخوراکی و خوراکی

مقایسه آلوئه ورا غیرخوراکی و خوراکی

گیاه آلوئه ورا دارای گونه های متفاوت زینتی و دارویی فراوانی می باشد. بیش از یک نوع آلوئه ورا وجود دارد که خوشبختانه می توان از آن استفاده نمود. اما در این میان گونه های ناشناخته ای نیز وجود دارد که نمی توان از آنها استفاده کرد.
در ادامه به مقایسه این دو نوع آلوئه ورا غیر خوراکی و خوراکی پرداخته می شود که به دلیل شباهت داشتن شکل، اندازه به صورت اشتباهی نوع غیر خوراکی آن مورد استفاده خوراکی قرار می گیرند.

در چند سال اخیر این گیاه به دلیل ویژگی های سم زدایی و پاک کنندگی بسیار زیادی که دارند یکی از جمله محبوب ترین گیاهان در بین مردم شناخته می شود.
اما باید به این نکته توجه داشته باشید که ژلاتین درون این گیاه را بر روی پوست خود استفاده نکنید، چرا که حاوی مواد شیمیایی و همچنین عناصر دیگری نیز هستند که ممکن است ایجاد آلرژی و یا حساسیت نماید.

نوع آلوئه ورا خوراکی و درمانی

نوع آلوئه ورا خوراکی و درمانی

نوع خوراکی معمول و مفید این گیاه Aloe vera Barbadensis نام دارد دارای برگ های سبز رنگ پهنی می باشد که گل های زرد رنگی نیز دارد. برگ های این گیاه خوراکی ضخیم و تیغ دار می باشد.از نظر شکل ظاهری مانند گل رز است که به حالت دایره وار برگ ها رشد میکنند.

نوع آلوئه ورا غیرخوراکی و تزئینی

نوع آلوئه ورا غیرخوراکی و تزئینی

نوع غیر خوراکی که گونه های بسیاری دارد، ویژگی های خاصی دارند. یکی از این گونه ها به نام Aloe vera var.chinensis معروف است. برگهای این گیاه با ضخامت کم و خال دار می باشد. رنگ گل این گیاه نارنجی رنگ می باشد.

نوع ساختار رشد آن در مقایسه با نوع خوراکی خود متراکم تر می باشد. برگ های کوچکی نیز که حتی از دل این گیاه جوانه می زند دارای لک های زرد و سفید می باشد و به گونه ای که آن ها را تا بلوغ خود حفظ می نماید. پس از رسیدن به بلوغ در بهار و تابستان گل های نارنجی رنگ می دهد.

کشتگاه آلوئه ورا کدام کشور است ؟

کشتگاه آلوئه ورا کدام کشور است ؟

کشتگاه آلوئه ورا که به آن صبر زرد، زنبق صحرایی و بیابانی نیز گفته می شود کشور های آفریقا شمالی می باشد. این گیاه در حدود پانصد سال پیش از آفریقا به جزیره قشم آورده شده است.

امروزه این گیاه در جنوب کشور ایران در استان های چون هرمزگان و بوشهر نیز به صورت اهلی و در سایر مناطق دیگر به صورت گلخانه ای پرورش و کشت می شود.

گیاه آلوئه ورا در بعضی از مناطق به نام های دیگری مانند گیاه جاودانگی، گیاه ملکه، گیاه دارویی، صبر زرد، شاخ بزی، چادروا و …  و با نام علمی Aloe از گونه Liliaceae نامگذاری شده اند.

در واقع نام آلوئه ورا در فرهنگ لغت به معنای ماده تلخ درخشان در زبان عربی می باشد که از کلمه عربی آلوئه گرفته شده است و علت نامگذاری این گیاه به این نام طعم و مزه تلخی است که مایع درون برگ های این گیاه دارد.

این گیاه که در نواحی خشک رشد می کند و قدمت استفاده از خاصیت دارویی آن بسیار طولانی است و به سال ۱۷۵۰ قبل از میلاد مسیح باز می گردد.

صبر زرد که همانطور بیان شده از گیاهان بومی آفریقا، جزایر Socotra اقیانوس هند و سواحل جنوبی کشور ایران می باشد دارای حدوداً ۴۰۰ گونه می باشد، در صورتی که تنها فقط چند نمونه از گونه زینتی و دارویی آن در ایران یافت شده است.

آلوئه ورا بومی کشور ایران گونه Aloe Littoralis Baker می باشد که به طور معمول در نواحی جنوب کشور علی الخصوص استان های مانند هرمزگان، بوشهر، بلوچستان رشد می کند.

زمانی که برگ این گیاه پرخاصیت بریده می شود، ژلی از آن خارج شده که ویژگی دارویی خارق العاده ای دارد. ابتدا مصریان باستان از این گیاه برای به منظور درمان زخم ها، سوختگی ها و عفونت ها استفاده می شد و سپس یونانی ها، اسپانیایی ها و آفریقایی ها از روش های متفاوتی از این گیاه پرخاصیت استفاده می کردند.

به عنوان مثال شکارچیان آفریقایی ژل این گیاه را بر روی بدن خود می مالیدند تا عرق نکنند و بدنشان بوی بد ندهد. هر چند استفاده از خواص این گیاه سالیان سال است که در طب سنتی مورد استفاده قرار می گیرد اما از کشف خواص و استفاده از آن در طب مدرن و امروزی زمان زیادی نمی گذرد.

ویژگی های برگ آلوئه ورا طبیعی

ویژگی های برگ آلوئه ورا اصل

گیاه آلوئه ورا طبیعی خواص بسیار زیادی برای سلامتی انسان دارد که از بارزترین خصوصیت آن می توان به جلوگیری از ایجاد مشکلات پوستی و ترمیم آن را اشاره کرد. از سایر فواید استفاده از برگ آلوئه ورا اصل می توان به موارد زیر اشاره نمود که عبارتند از:

 • آلوئه ورا دارای آنزیم های است که تولید و رشد موهای جدید را تحریک می نماید به اینصورت که این آنزیم ها سرعت جریان انتقال خون را بالا می برند، به این صورت که پاپیلای پوستی فعال شده و باعث بالا بردن تغذیه فولیکول مو می گردد.
 • به دلیل خاصیت ضد باکتری و قارچی که دارد از ایجاد شوره سر جلوگیری می کند. همچنین این گیاه برای کنترل نمودن بیماری های قارچی چون کچلی نیز بسیار مفید و موثر می باشد.
 • افرادی که از ریزش مو رنج می برند می توانند از این گیاه به منظور جلوگیری و درمان این عارضه استفاده نمایند چرا که با اکسیژن رسانی به سلول ها باعث نرمی بافت پوست شده، سلول های مرده را از بین می برد و سبب رشد سلول های جوان نیز می گردند. به دلیل این که PH این گیاه با پوست سر نزدیک است به همین دلیل در تهیه انواع شامپوها و لوسیون ها مورد استفاده قرار می گیرد.
 • از گیاه آلوئه ورا اصل برای درمان آکنه یا جای جوش های صورت استفاده می شود.
 • نوشیدن مایع آلوئه ورا قبل از غذا و یا استفاده کردن از ژل درمانی آن برای شستشوی دست برای سلامتی پوست بسیار مفید و پرفایده می باشد.
 • افرادی که تحت شیمی درمانی می باشند می توانند با استفاده از این گیاه حالت تهوع و مشکلات دیگر ناشی از درمانشان را کاهش دهند.

روش های نگهداری از برگ آلوئه ورا

روش های نگهداری از برگ آلوئه ورابیشتر افراد تنها بخشی از برگ آلوئه ورا چه برای درمان مشکلات پوستی و چه به منظور سلامت و زیبایی از آن استفاده می کنند و مابقی آن را دور می اندازند در صورتی که با استفاده از روش های مناسبی که در ادامه بیان خواهد شد می توانند درون یخچال و یا فریزر نگه دارند و هر موقع تمایل داشتن از آن استفاده نمایند.

 • نگهداری برگ آلوئه ورا اصل در یخچال
  یکی از آسان ترین و شاید بتوان گفت بهترین روش برای ذخیره آلوئه ورا نگهداری کردن از تمام برگهای این گیاه می باشد، به دلیل این که ژل موجود در برگ آلوئه ورا اصل به سرعت با اکسیژن موجود در هوا واکنش نشان می دهد.
  و یا این که برگ های آلوئه ورا را به صورت تکی در بسته های پلاستیکی قرار داده و درب آن را محکم ببندید، سپس درون یخچال تا زمانی که نیاز دارید نگهداری نماید. با این روش می توانید برگ های این گیاه را ۲۰ تا ۲۵ روز سالم نگهداری کنید.
 • نگهداری ژل در یخچال
  جدا کردن ژل از برگ های آلوئه ورا کار بسیار سخت و پرزحمتی می باشد، شاید شما از جمله افرادی هستید که قصد دارید ژل آن را نگهداری نماید.
  به منظور نگهداری از ژل استخراج شده از برگ های این گیاه می توانید آن را با قیف درون شیشه ای بریزید و سپس درب آن را محکم ببندید و درون یخچال نگهداری کنید. شما با استفاده از این روش می توانید ژل بدست آمده را به مدت ۶ تا ۷ روز در یخچال نگهداری کنید.
 • نگهداری آلوئه ورا در فریزر یخچال
  یکی از روش های که ماندگاری مواد غذایی را تا چند ماه افزایش می دهد، روش انجماد است. از این روش می توانید برای نگهداری ژل آلوئه ورا نیز استفاده نماید، به این منظور ابتدا ژل آلوئه ورا را به صورت مکعب های ضخیم برش داده و درون کیسه قرار داده و سپس درب آن را محکم ببندید و درون فریزر قرار دهید. مدت ماندگاری ژل این گیاه به مدت ۶ ماه می باشد.

میزان تولید برگ آلوئه ورا اصل در ایران

میزان تولید برگ آلوئه ورا در ایران

چند سالی از ورود اولین برگ های گیاه آلوئه ورا به سبد های خانواده های مردم ایران نگذشته است، به صورتی که وجود برگ های باریک و بلند گیاه آلوئه ورا دیگر برای عموم مردم عادی بنظر می آید. امروزه علاوه بر برگ های تازه این گیاه سایر مشتقات تولید شده از آن نیز مانند کمپوت، نوشیدنی، ژله، کرم های مرطوب کننده و … بدست می آید.

به دلیل این که این کاکتوس با خواص دارویی و درمانی بسیار به آسانی و بدون هزینه بسیار می توان با آبیاری، کود، آفت کش، تجهیزات کشاورزی کم کشت نمود دارای ارزش تجاری قابل قبولی می باشد به همین منظور روز به روز به میزان تولید برگ آلوئه ورا اصل در ایران به منظور نیاز تولیدات داخلی و همچنین صادرات افزایش می یابد.

آلوئه ورا را می توانید به عنوان یک گیاه زینتی بسیار زیبا نیز که دارای خواص دارویی فراوانی نیز دارد در خانه به راحتی پرورش دهید فقط برای تولید برگ آلوئه ورا  باید مایحتاج رشد  آن را تامین نماید که عبارتند از:

 1. خاک
  همانطور که بیان شده برای پرورش این گیاه به خاک و کود خاصی احتیاج نمی باشد و فقط کافی است که خاک شل، زهکشی بالا و حاصلخیزی متوسط داشته باشد هر چند می توان به منظور رشد بهتر این گیاه مخلوط دیگری چون ماسه دانه درشت، سنگ ریزه گرانیت، پرلیت در گلدان قرار داد.
 2. دما
  گیاه آلوئه ورا به نور خورشید علاقه بسیار دارد، اگر شما در محلی زندگی می کنید که باران زیاد نمی بارد، می توانید گلدان را در بیرون از خانه در شرایط آب و هوای گرم به گونه ای که نور خورشید به صورت غیر مستقیم به آن بتابد نگهداری نماید.
  این گیاه به دلیل این که ۹۵ درصد آن را آب تشکیل می دهد به شدت در برابر سرما حساس می باشد بنابراین بهترین دما برای پرورش آن بین ۱۵ تا ۲۵ درجه می باشد.
 3. آب
  این گیاه نیز مانند کاکتوس و هر گیاه دیگر برای رشد به آب نیاز دارد اما مقدار آب مورد نیاز برای آبیاری آن بسیار کم می باشد میزان آب مورد نیاز آن به این صورت است که آب از سوراخ های زهکش آن خارج نشود. به این صورت که بین دو آبیاری باید یک فاصله ۱۰ تا ۱۴ روزه وجود داشته باشد.

قیمت فروش برگ آلوئه ورا طبیعی ارزان

قیمت برگ آلوئه ورا اصل ارزانتمامی مردم جهان گیاه آلوئه ورا را معجزه طبیعت می نامند، چرا که دارای خواص بسیار زیادی می باشد. هر چند اطلاعات مردم در مورد خواص این گیاه بیشتر شود، میزان تقاضا برای خرید این محصول و مشتقات تولید شده از آن افزایش می یاید.

در واقع افزایش تقاضا تنها یک مورد از عوامل موثر بر قیمت برگ آلوئه ورا می باشد و عوامل دیگری چون نوسانات نرخ ارز، کیفیت محصول، بسته بندی و … نیز بر قیمت فروش نهایی آن موثر می باشد.

برگ آلوئه ورا اصل حاوی ژل، لاتکس و … ترکیبات است. هر چند تولید مشتقات بدست آمده از این گیاه مانند ژل آلوئه ورا آسان است و به آسانی می توان آن را در منزل تهیه کرد اما می توان گفت که روش مناسبی برای بهره بردن از خواص گیاه آلوئه ورا در نوشیدنی ها و مصارف دارویی نمی باشد.
ژل آلوئه ورا تهیه شده در خانه یک ریسک می باشد چرا که ممکن است ژل بدست آمده از گیاه به  آلویین یا لاتکس آغشته شوند بنابراین ژل بدست آمده به منظور استفاده خوراکی به دلیل ملین بودن آلویین و به وجود آوردن بیماری های گوارشی پیشنهاد نمی شود.

روش بدست آوردن ژل آلوئه ورا طبیعی در کارخانه به صورت زیر است.

 • ابتدا برگ آلوئه ورا اصل چیده شده از مزارع را در سبد های پلاستیکی گذاشته و به درون کارخانه انتقال می دهند.
 • توسط کارگران به درون حوضچه های آب معمولی انداخته می شوند. کارگران برگ های این گیاه که در آب خیس خورده اند را خارج نموده و با برس آن ها را تمیز می نمایند.
 • برگ ها را به درون حوضچه دوم آب انتقال داده می شوند. در این حوضچه برگ های آلوئه ورا توسط پارو های به سمت درب های خروجی حوضچه انتقال می دهند. در انتهای حوضچه دوم یک کانوایر شیب دار وجود دارد که برگ ها را از به سمت بیرون بر روی میز کار انتقال می دهد.
 • کارگران که بر دو طرف این میز های تمیز کاری قرار دارند سر و ته این برگ ها را برش می زنند و مجددا بر روی این میز کار منتقل می نمایند. در این مسیر برگ های برش خورده با آب گرم پر فشار شستشو داده می شوند تا کاملا تمیز و در صورت وجود آلویین از آن جدا گردد.
 • برگ ها به طرف دستگاه پالپ اکستراکتور انتقال داده می شود تا ژل آن جدا گردد.
 • ژل توسط یک لوله انتقال دهنده به طرف هموژنایزر هدایت تا مایعات درون ژل همگن شوند و در این مرحله پوست برگ به سمت خارج فرآیند تولید ژل انتقال داده می شود.
 • ژل بدست آمده توسط دستگاه مکش از داخل فیلتر های مکانیکی، پارچه ای و بوگیری عبور کرده و آماده پاستوریزاسیون می گردند و سپس ژل آماده بسته بندی است.
سارا کیمیایی

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره روی دکمه زیر کلیک کنید.

مشاوره و فروش

مجموعه آلوورا شما را به خرید بهترین محصولات آلوورا دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید